klockren

Dagens Rocky - med kommentarer

Web 2.0-aggregerat i väntan på pastans nya klockrena kommentarsfunktion.

Dagens Rocky - med kommentarer

Start Sök Om

Tack alla som kommenterat, och även ni som smygläst. Nu tycks det vara över, efter 8 år här, utöver de tidigare på pastan. / vitkor

Rocky 24 juli

Publicerad 06:00, 24 juli 2011
Taggar: elefant, hund, råtta, sprit
Visa kommentarer (6 st) · Kommentera · Pastan-permalänk · Kommentar-permalänk · Tagga · 443
Posta en kommentar Namn:
E-post (får ej fyllas i):

Tagga

Tänk gärna på att tagga med något användbart, som bildar en kategori, eller på annat sätt gör det lätt att hitta denna och liknande strippar.

Tagg (separera med komman):
elefant
hund
råtta
sprit

Nummer 443

Usch. Fanten är underbar och helig. Tycker inte alls om att Kellerman ritar helt andra sorters elefanter, små vardagliga oattraktiva typer.

av ason 25 juli 2011, 08:56

Ovanligt att se fanten så explicit, i skinnpaj och mustasch och allt, Kellerman brukar ju lämna betydligt mer åt fant-asin (typ som i ruta fem, subtilt fanthångel).

av Goldstein 25 juli 2011, 01:14

kellerman lägger in en fant för att reta oss.

jag tycker vi kunde gå tillbaks till 20 talets klädstil dock.

av pierre 24 juli 2011, 19:41

varför klä ut sig överhuvudtaget -jag ser inte klok ut helt naturell-en tjej som själv såg rätt speisad ut på KB sa- vet du om att du har ett väldigt speciellt utseende-Jag-naää!

av ker 24 juli 2011, 19:08

@SK: Palm. Sen i fredags enda acceptabla stavningen.

För att fortsätta på matdiskussionen så: På sommaren grillar jag kyckling, fisk & korv, men det beror på vädret. När det är soligt vill jag inte stå inne i köket. Vildsvinsgryta, kycklinggryta och Zuccinisoppa står på listan men inte lagar jag mat varje dag, jag har roligare saker för mig. Fixa en pasta blânco och sen iväg och fånga sommardagen. Mer "äta för att leva" än att "leva för att äta" här alltså.

av KJEH 24 juli 2011, 18:18

Rocky kör en Palme Two Step i ruta fyra.

av Slidkrans 24 juli 2011, 07:48
Andra publiceringar av denna stripp:
01:00, 1 januari 1970 (0 kommentarer)
1

Allt innehåll web2.0-aggregerat från och © pastan.nu. För innehållet ansvaras ej.

Detta är endast en tillfällig lösning tills kommentarsfunktionen kommit åter i officiella bloggen.

Dedikerat till Slidkrans och Arne