klockren

Dagens Rocky - med kommentarer

Web 2.0-aggregerat i väntan på pastans nya klockrena kommentarsfunktion.

Dagens Rocky - med kommentarer

Start Sök Om

Tack alla som kommenterat, och även ni som smygläst. Nu tycks det vara över, efter 8 år här, utöver de tidigare på pastan. / vitkor

Rocky 8 december

Publicerad 8 december 2015
Taggar: london, vänstertrafik
Visa kommentarer (9 st) · Kommentera · Kommentar-permalänk · Tagga · 2748
Posta en kommentar Namn:
E-post (får ej fyllas i):

Tagga

Tänk gärna på att tagga med något användbart, som bildar en kategori, eller på annat sätt gör det lätt att hitta denna och liknande strippar.

Tagg (separera med komman):
london
vänstertrafik

Nummer 2748

Är det ingen här som har suttit i en bil i Sverige? Ratten finns på vänster sida och gjorde det även före omläggningen. Det var därför det var så farligt. Föraren satt närmast vägrenen och hade dålig koll på mötande trafik.

Ytterligare förtydligande – numera kör vi alltså på höger sida av vägen och har ratten på vänster sida i bilen. Förr körde vi på vänster sida.

av Virus 9 december 2015, 06:34

Jag ståuppar varje morgon-pigg och nyter! Ratt på vänster sida i sverige- nä sa farsan-förekom inte! Alla hade jättesvårt att se var omkörande bilar fanns- livsfarligt!

av ker 8 december 2015, 20:07

Har Kellerman ståuppat någon gång? Eller någon annan här?

av kork 8 december 2015, 11:46

Jag gjorde det dels för att det är kul, dels för att jag var absolut skräckslagen. Som alla andra, antar jag. Arvode och arvode - det räckte till en hamburgare, ungefär! ;) Har inte fortsatt, men funderar på det. (Inget valium skadades vid dessa föreställningar, för övrigt.)

av kork 8 december 2015, 11:46

@kork: Starkt att vaaga gaa upp och koera. Finns inte nog pengar (eller valium) i vaerlden som skulle faa upp Slidkrans paa en scen i ett saadant sammanhang. Utgick arvode eller gjorde du det kostnads fritt?

av Slidkrans 8 december 2015, 11:12

Jag har ståuppat. Multiplicera de där 45 minuternas kval med valfri nuffra.

av kork 8 december 2015, 11:06

En gammal strip. Men inte desto mindre - taenk vaerda ord.

av Slidkrans 8 december 2015, 09:56

Men i Sverige hade vi nästan alltid ratt till vänster före 67-09-03!!

av minnet 8 december 2015, 08:03

Voffo ede bara rosa kommentarer? Ede Fi! som infiltrerar?

av Togga 8 december 2015, 07:06
Andra publiceringar av denna stripp:
21 februari 2012 (17 kommentarer)
1

Allt innehåll web2.0-aggregerat från och © pastan.nu. För innehållet ansvaras ej.

Detta är endast en tillfällig lösning tills kommentarsfunktionen kommit åter i officiella bloggen.

Dedikerat till Slidkrans och Arne