klockren

Dagens Rocky - med kommentarer

Web 2.0-aggregerat i väntan på pastans nya klockrena kommentarsfunktion.

Dagens Rocky - med kommentarer

Start Sök Om

Tack alla som kommenterat, och även ni som smygläst. Nu tycks det vara över, efter 8 år här, utöver de tidigare på pastan. / vitkor

Rocky 15 maj

Publicerad 06:00, 15 maj 2013
Taggar: igge
Visa kommentarer (10 st) · Kommentera · Pastan-permalänk · Kommentar-permalänk · Tagga · 3032
Posta en kommentar Namn:
E-post (får ej fyllas i):

Tagga

Tänk gärna på att tagga med något användbart, som bildar en kategori, eller på annat sätt gör det lätt att hitta denna och liknande strippar.

Tagg (separera med komman):
igge

Nummer 3032

Hala fram snorren och sitta och stöna vid matbordet. Fy!

av Tomte 15 maj 2013, 20:28

Lite lustigt att ett otal exempel på telefonmissbruk nämns, men inte den absolut värsta, i kombination med bilkörning! Jag kan ta en upptagen tonåring vilken dag som helst, men när jag ser vuxna människor sysselsätta sig med telefonen (på endera vis) i trafiken, då blir jag riktigt upprörd.

av Mr_feelbad 15 maj 2013, 20:28

Men inte gnäller vi på de små söta moblierna! Vi gnäller på deras dumma, dumma mattar och hussar!

av hjärnbarken 15 maj 2013, 19:48

Nu måste ni sluta gnälla om de smarta mobilerna. Min blir ledsen!

av Seven of Nine 15 maj 2013, 18:57

12 plus på 10-gradig skala till hjärnbarken, håller med dig helt angående telefonhysterin, att kolla sina senaste 1100 sms mitt i gatan blir lite störande för omgivningen och hur tänker man om man behöver stå och vänta på svaret...? Ring upp satan som skriver så avslutas det hela på 1 minut istället för 6 minuters skrivande, det är ju en telefon också..:-) Gillar bittra synpunkter på nördbeteende i folksamling, mitt mellannamn är Grumpy Old Man..:-)

av Bloggclasse 15 maj 2013, 18:00

Mycket träffande strip. Man blir galen på alla telefongalningar som krockar med en på gatan, avbryter alla samtal om nallen ringer, står i mittgången på Ica och snackar och snackar,inte märker att ungen i barnvagnen förtvivlat försöker upprätta lite kontakt. STÄNG AV TELEFONJÄKELN!!

Min antisemitismradar konstaterar att hakkorsetr (som det nog ska vara i det här fallet) används för att uttrycka negativitet, och dessutom för att förolämpa telefongalningen som ju citeras.

av hjärnbarken 15 maj 2013, 10:18

Ni skulle se hur det ser ut i Kina. Här håller det på att växa fram en hel generation autister. Folk flyr in i sina telefoner och annan teknik.

av Slidkrans 15 maj 2013, 08:48

Fy f-n vilken bra strip!
Men soltecknet på slutet!? Vad säger barkens Israelradar?

av KJEH 15 maj 2013, 08:29

Mobil under bordet - klassiker som funkar lika bra pa herrmiddagen som pa jobbmotet.

av Herr Rosa 15 maj 2013, 07:13

En träffsäker samtidskommentar - som kulturskribenten skulle sagt.

av sona 15 maj 2013, 07:10
Andra publiceringar av denna stripp:
01:00, 1 januari 1970 (0 kommentarer)
1

Allt innehåll web2.0-aggregerat från och © pastan.nu. För innehållet ansvaras ej.

Detta är endast en tillfällig lösning tills kommentarsfunktionen kommit åter i officiella bloggen.

Dedikerat till Slidkrans och Arne