klockren

Dagens Rocky - med kommentarer

Web 2.0-aggregerat i väntan på pastans nya klockrena kommentarsfunktion.

Dagens Rocky - med kommentarer

Start Sök Om

Tack alla som kommenterat, och även ni som smygläst. Nu tycks det vara över, efter 8 år här, utöver de tidigare på pastan. / vitkor

Rocky 18 november

Publicerad 06:00, 18 november 2010
Taggar: psykologen ulla, rocky
Visa kommentarer (19 st) · Kommentera · Pastan-permalänk · Kommentar-permalänk · Tagga · 2447
Posta en kommentar Namn:
E-post (får ej fyllas i):

Tagga

Tänk gärna på att tagga med något användbart, som bildar en kategori, eller på annat sätt gör det lätt att hitta denna och liknande strippar.

Tagg (separera med komman):
psykologen ulla
rocky

Nummer 2447

Tip top stuff. I'll eexpct more now.

av Macco 6 juli 2011, 03:50

@Pelle:
LOL

av KJEH 20 november 2010, 13:16

Gissning: Morgondagens stripp kommer att handla om spikmattor!

av Martin 19 november 2010, 09:21

skulle vilja påpeka att min framtidsvision om att dagens stripp skulle handla om alkohol var helt korrekt.

Ang. Bögerier så kom ihåg att serien är översatt annorlunda för både italienare och homosexuella.

av Pelle 19 november 2010, 01:36

Tycker han ser ut att hålla den i handen i ruta tre och fyra också!

av R 18 november 2010, 23:03

Rocky håller den eteriska elefanten i handen i ruta två. Titta så nöjd och glad och trygg han ser ut.

av ason 18 november 2010, 18:39

Det hade varit mycket bättre om Ulla bara hade skrivit ut ngt roligt psykofarmaka till Rocky

av ola 18 november 2010, 18:05

men va fa..n! Har elefanten gått och blivit eterisk (ruta 1). Jag tycker Ironi är ganska illasinnat och smaklöst. Det är det som är så bra med Rocky

av bengt 18 november 2010, 17:56

@Och till: Jag säger ju det. Man kommer liksom inte ifrån det. Vi för en ironiförpestad tillvaro här. I en ganska god bemärkelse dock.

av Hugo 18 november 2010, 15:55

Alla måste avgå!

av Sona Mahlin 18 november 2010, 15:33

Hugo, det är stora skillnader på de olika grupperna.
Homosexualitet är en sorglös livsstil som man väljer aktivt, judendom är en genetisk egenskap som man föds med och italienskhet är en personlighetsstörning, ganska lik borderline.
Äh, fan, det blev ju bara ironi av alltihop.

av och till 18 november 2010, 15:28

Det är nästan som om den här sidan börjar bli den ironiska genrationens största tillflyktsort eller något. Hursomhelst blir man ju skitskraj att kommentera något som någon säger här, för man vill ju inte vara den som inte uppfattade den ironiska tonen, och tog ironin på allvar. Så skämmigt.
Allt jag säger är att DN skapade sig problem när de censurerade strippen härom veckan, eftersom det fungerar dåligt prejudikat för Rockys alla andra klart ipk-uttalanden. Vilket gör att man ju så lätt hamnar i diskussionen om just varför judar inte förväntas ha någon självdistans och kunna bli skämtade om, när bögar och italienare måste ha det.

(jag vänder mig till dig Vitkor, eftersom ditt senaste inlägg var bland de svåraste fall av ironi jag sett, sen Fredrik Lindströms "Ingesson". Om du nu var ironisk...)

av Hugo 18 november 2010, 13:24

Det är okej att skämta om italienare och bögar, det är ett satiriskt grepp som slår uppåt. Men när Rocky vill flyga in ett plan i Bonnierskrapan, då har det gått för långt tycker jag. Vilka granskade just Bonniersfären förra veckan? Jo, Aftonbladet med nationalantisemiten Åsa Linderborg i spetsen. Shibsted to Gaza. Unket!

av vitkor - kommenteraren 18 november 2010, 11:51

vitkor, jag tror Martin skojar om strippskandalen med bögarna på Bonniers.

av och till 18 november 2010, 11:03

Martin: Tror det är du som generaliserar när du tänker att homosexuella är bögiga

av vitkor - kommenteraren 18 november 2010, 10:46

Första rutan generaliserar homosexuella på ett rätt obehagligt sätt. Det är inte satir eller ironi, bara att mala in ett tankesätt genom att upprepa det tillräckligt många gånger.

av Martin 18 november 2010, 10:27

Nu är jag konfunderad. Lyssnade just på Saman hos Martin i mars i år
Potentiellt farlig länk
och där sägr han att han är olyckligt kär, men tjejen vill inte vara med i serien, så han kan inte göra strippar om det.
.
???
.
Vad är då allt det här med Edith?

av ason 18 november 2010, 09:56

Klockren-t.

Sista rutan där är väl vad som kan räknas som politiskt inkorrekt.

av Adam 18 november 2010, 08:48

hehe, det tar sig, garvade gott åt sista rutan

av Rippo 18 november 2010, 07:54
Andra publiceringar av denna stripp:
01:00, 1 januari 1970 (0 kommentarer)
1

Allt innehåll web2.0-aggregerat från och © pastan.nu. För innehållet ansvaras ej.

Detta är endast en tillfällig lösning tills kommentarsfunktionen kommit åter i officiella bloggen.

Dedikerat till Slidkrans och Arne